Kvalita a množství ovoce v jižních Čechách inspirovalo barona Hildprandta, aby v roku 1885 založil Zámecký ovocný lihovar přímo naproti svému vodnímu zámku v Blatné, na místě cukrovaru, který zde postavil v roce 1812. Když lihovar zakládal, jistě netušil, že na následujících více než sto let bude jeho rod vyhnán z Čech až do Etiopie.

Osud jeho rodu se ubíral doslova podle kréda, které je vepsáno do rodového erbu. „Přes překážky ke slávě“. V polovině minulého století přišla rodina Hildprandtů o všechen majetek a byla z Čech násilně vystěhována. Nějakou dobu žila v Etiopii, později v Německu a do Blatné se členové rodu Hildprandtů vrátili až na začátku devadesátých let.

Dnes už opět Zámecký ovocný lihovar Blatná dává slávu nejen tradičním likérům a fernetu ale i ovocným destilátům Baron Hildprandt. Výroba v lihovaru probíha pod pečlivým dohledem mistra destilatéra Václava Šitnera. 

 

Čápi v Zámecké Palírně

Čápi k blatenské palírně už tak nějak neodmyslitelně patří. Řadu let na tom nebylo nic zvláštního, čápi na jaře přiletěli, zahnízdili, v létě vyvedli mladé a na podzim všichni společně odletěli do teplých krajin. Posledních několik let však s námi čápi zůstávali i přes zimu. Nemalou výhodou pro ně byly i mírné zimy v posledních letech. 

Historie


Over18